آزمون های غیر مخرب

آزمون های غیر مخرب

 

 1 . تست مایع نافذ بازرسی PT

 یکی از روشهای تشخیص ناپیوستگی ها یاعیوب سطحی در فلزات ، بازرسی PT یا مایع نافذ می باشد . بازرسی به روش PT یکی از معمول ترین روش های آزمون های غیرمخرب بشمار می آید که با مهارت و هزینه کمی نسبت به سایرآزمون های غیرمخرب می توان آن را انجام داد.ترکهای سطحی و منافذی که با چشم عادی قابل رویت نمی باشند بوسیله آزمون مایع نافذ (PT) شناسایی می شوند . این روش در شناسایی منافذ جوش کاربرد فراوانی دارد . قابل ذکر است که فولادهای آستنیتیک همچون استنلس استیل 316 و فلزات غیر آهنی که از روش ذرات مغناطیسی (MT) نمی توان آنها را تست نمود از روش مایع نافذ ارزیابی می شوند.

آزمون مایع نافذ را به دو طریق ، با استفاده از رنگ مرئی و فلورسنت می توان انجام داد .به این  صورت که ابتدا سطح قطعه مورد نظر را تمیز و خشک می نماییم ، سطح باید عاری از هرگونه شی خارجی مثل براده ها باشد تا مایع نافذ بخوبی داخل ترک ها نفوذ نماید.

سپس بوسیله مایع نافذ (penetrant)  سطح موردنظر را می پوشانیم که می توان این عمل را با اسپری نمودن نافذ و یا غوطه ور ساختن قطعه درون نافذ انجام داد . بر اثر خاصیت مویینگی نافذ به درون ترک ها نفوذ می کند و برای اینکه از نفوذ آن اطمینان حاصل نماییم مدتی را صبر کرده و سپس ماده نافذ اضافی را از روی سطح پاک می کنیم.

ظاهر کننده (Developer) که پودر سفید رنگی می باشد را روی سطح فوق اسپری می کنیم . ظاهر کننده باعث می شود مایع نافذ از ترک ها بیرون کشیده شود و درنتیجه رنگ بر روی سطح پس می زند.

سپس بوسیله بازرسی چشمی تحت نور سفید (در صورت استفاده از رنگ مرئی) و یا نور ماورابنفش (در صورت استفاده از رنگ فلورسنتی) نشانه های رنگی ایجاد شده را مشاهده نموده و محل عیوب و ترک ها مشخص می گردد.

 در حقیقت برای انجام این تست نیاز به 3 اسپری نافذ، ظاهرکننده و پاک کننده داریم.یکی از برندهای تجاری معروف تامین کننده این اسپری ها (افشانه ها) شرکت MAGNAFLUX می باشد.

 استفاده های عمومی:

شناسایی و تشخیص محل عیوب سطحی در مواد بدون خلل و فرج

کاربردها:

شناسایی ترک و منفذ در جوش

شناسایی عیوب سطحی در ریخته گری

شناسایی ترک ناشی از خستگی در اجسام تحت تنش

 

محدودیتها:

جسم باید تقریبا سطح غیر متخلخل و صافی داشته باشد.

 زمان تخمینی جهت ارزیابی:

کمتر از یک ساعت

 نکته : مطابق استاندارد ASME Sec VIII، تایید صلاحیت بازرسان PT بایستی بر اساس ASNT SNT-TC-1A صورت گیرد. همچنین روش انجام تست PT یا مرجع اصلی آن در ASME Sec V می باشد. در حقیقت بررسی و تایید دستورالعمل PT  برای تجهیزاتی که مطابق استاندارد ASME ساخته می شوند بر اساس ASME Sec V می باشد.

2 . تصاویر رادیوگرافی عیوب جوش

تصاویر پرتونگاری برخی از عیوب جوش

یکی از روش های متداول در شناسایی عیوب جوش، آزمایش رادیوگرافی (پرتونگاری) جوش می باشد که به اختصار RT  نامیده می شود.

تایید صلاحیت پرسنل آزمایش های غیرمخرب مطابق با استانداردهای آمریکایی ASNT و دریافت گواهینامه مطابق با SNT-TC-1A در سه سطح (سطح 1، 2 و 3) انجام می شود. همچنین استانداردهای دیگری همچون استاندارد اروپایی (EN 473) نیز ممکن است به عنوان مرجع تایید صلاحیت و ارائه گواهینامه در برخی پروژه ها استفاده شود.این روش آزمایش غیرمخرب نسبت به روشهای دیگر از لحاظ ایمنی به خاطر استفاده از پرتو های یونیزه کننده گاما یا ایکیس نیاز به رعایت و توجه بیشتری دارد.

 

/ 0 نظر / 18 بازدید